Vi accepterer disse kort
DAG-TIL-DAG LEVERING
FRA 49 kr.

FRI FRAGT
VED KØB OVER 500,-

14 DAGES
FULD RETURRET

Nyheder

Travlhed i Holsterbro

Holstebro Sportsfiskerforenings fiskearrangementer for skoleklasser har været en stor succes, med mange entusiastiske og spændende øjeblikke.

Thomas Christen med en flot Storå-laks på 7,7kilo. Fisk i denne størrelse er der efterhånden blevet fanget rigtigt mange af i åen dette år. 17.05.09 – HOLSTEBRO SPORTSFISKERFORENING er en særdeles foretagsom forening med en lang række spændende aktiviteter og nogle dygtige og engagerede instruktører. Klubben har netop afholdt en række fiskeskole-arrangementer, hvor de yngste har kunnet deltage og fange deres første fisk. Og så er der for alvor blevet fanget fisk i foreningens hjemvande.

En måned og 15 dage inde i sæsonen har foreningens bestyrelse måttet informere lodsejere, medlemmer og fremtidige dagkortkøbere om, at foreningens Storå-laksekvote vest for Vandkraftsøen på 86 laks var opbrugt. Det har med andre ord været en helt og aldeles forrygende sæson for både Storåen og Holstebro Sportsfiskerforening.

Læs mere om Holsterbro Sportsfiskerforening på deres hjemmeside.

Denne artikel Travlhed i Holsterbro er oprindeligt publiceret på Fisk & Fri.